yogurt

Give Me A Beet.

When I think of vegetables, beets are never the first thing on my mind. In fact, I would probably think of twenty other veggies before even remembering that beets exist. But all that has changed. I recently read an article in Taste of Home Magazine about the red vegetable, and I’ve got to say, I’m hooked.

Before we get into the benefits, we have to understand the different types of beets. Sugar beets are often used as a sugar cane substitute in many food brands and food types. Typically, red beets are much sweeter than golden or white beets, which often taste more like turnips or carrots. 

So why eat beets? Here are 5 reasons to give beets a try:

  1. Lower blood pressure: Some studies show that drinking one glass of beet juice can lower blood pressure in just a matter of hours. Some say this is due to the nitrates in beets which help relax blood vessels.

  2. Lower risk of heart disease: The betaine and folate found in the beet are proven to reduce the amount of homocysteine in the blood which in turn reduces the risk of heart problems, strokes, and artery damage.

  3. Energy and stamina boost: Just like with blood pressure, the nitrates in beets help increase oxygen intake and improve circulation. One study claims that those who drank a glass of beet juice prior to a workout could exercise for up to 16 percent longer than those who didn’t!

  4. Daily source of vitamins and minerals: Beets contain Vitamin C, fiber, potassium, manganese, and betaine (a nutrient that protects organs and prevents inflammation).

  5. Cancer prevention: The nutrients that make beets that juicy red color (mainly betacyanin) are also responsible for protecting against cancer cell growth.

What can’t beets do? And what’s listed above is just the benefits derived from the root, or the bulb at the end of the beet plant. The leafy green part at the top of the beet however, have more iron than spinach, and are proven to boost bone health and ward off Alzheimer’s Disease. So don’t throw away the leafy part of the beet, or you’ll really be missing out. I bet you could make pesto with it! 

So let's not beet around the bush, instead let's try the amazing Beetroot and Garlic Hummus recipe I posted below! Happy beeting!

beet hummus.png

Friday Faves 4

It's Friday again! I know I say this every Friday - but this is my favorite list. 

1. My 'I Eat Carbs" towel. I found this adorable towel in a small shop in North Carolina and had to have it. It's so me! I have the "carb talk" several times a week it seems. Good carbs should be your friend! They aren't mean. The mean girl just spread a rumor about them and now everyone believes it. Don't go along with the crowd, be your own person. A carb eating person. Then you'll be happy and have tons of energy. You'll lift harder and get some much needed fiber, vitamins and phytochemicals. If you are a fad diet follower, order this towel and use it everyday so you can be reminded to not always listen to the rumors. 

Cost: 7 hour car ride + $9.99

IMG-5380.jpg

2. Tarte Concealer. First off, I'm a Bobbi Brown makeup snob. I'll say that up front. I was out of concealer and happened to be in Ulta killing time when I asked the most adorable salesperson what type of makeup she had on. Next thing I know, I'm cheating on my Bobbi Brown consultant and driving home with a tiny bag of $188 worth of stuff. *See mascara below. Anyway, this stuff is phenomenal! Worth every penny and all the sudden I don't look like I've been up for four days straight. Even though, I have been up for four days straight. Or maybe, I'm just hoping I look better because, again $188 is missing. It is also a vegan product which I love and it does not need a finishing powder. (That saves me $9.99 right there.) Again, I'm loving this product. If you see me in person, please comment on how rested I look. I'll act like I'm actually rested. 

Cost: $27 

IMG-5479.JPG

3. Benefit BadGal Bang Mascara. Again, Olivia from the Hoover Ulta somehow managed to send me home with some awesome stuff! I have really long eye lashes so I go through a lot of mascara. I have tried them ALL. I usually use a cheap mascara from Target and I generally like it, but I go through tons. I've tried expensive stuff before and it was never worth the money. I really like this! It works with a few swipes and stays on all day. Even through multiple fitness classes. Try it!

Cost: $24

IMG-5480.JPG

4. Toufayan Gluten Free Scoopable Pita Chips. These were a BOGO item at Publix several weeks ago and I grabbed a bag. My oldest loves pita chips so I figured I would try them. They are really good! I'm not a huge eater, so I can eat a few chips and be satisfied. I was afraid that the flavor would be too strong but it's not. If you are someone that enjoys the crunch of a chip but are trying to break your addiction to the sogoodbutbadforyouchips, try these guys out.  

Cost: $2.50 ish on sale

IMG-5483.JPG

5. Green Valley Organics Yogurt. If you have been following me at all, you know that I'm trying a new eating plan and adding yogurt was on my list. I do try and stay lactose free because I have the weakest stomach on the planet so I grabbed this yumminess at Sprouts. I also try and stay with the plain (or Vanilla) variety to limit my sugar intake. I ate this for a snack at work with some fresh pineapple. It has quickly moved into my favorite brand. The yogurt market has blown up with a million brands and varieties. And they are not all created equal!! Most are full of sugar and calories so really check the ingredients! 

Cost: $1 ish

IMG-5489.JPG

Enjoy!

Love, Molly